Ležím v trávě a nechávám odpočinout sestupem unaveným nohám. Ačkoliv je už polovina června, chůze přes četná sněhová pole byla trochu obtížnější. Sotva mě napadne slovíčko obtížnější a únava, zastydím se. Ne snad z důvodu, že bychom se dnes flákali, to v žádném případě se říci nedá, neboť máme za sebou krásnou celodenní túru v jednom z nejkrásnějších a nejzajímavějších koutů Alp. Zastydím se proto, že jsem si na chvíli neuvědomil, co se tady dělo přesně před sto lety a já tady mluvím o nějaké únavě. Ležím na krásně zelené trávě, nohy namočené v potůčku a kousek za mnou slyším klidné tlumené zvonění kravských zvonců. Zdá se to jako alpská idylka? Dnes jsou Dolomity sportovní oázou klidu a míru…ale vždy tomu tak nebylo…
…vzpomínám na výklad průvodce Honzy z včerejší túry k zbytkům italských zákopů na Cinque Torri…
„Tady, v sedle Falzarego, stojíme přesně na bývalé frontě. Za zády, tam jak je Cortina, tak odtam přišli Italové, aby se pokusili získat zpět území, které si nárokovali už při rozdělení Evropy na Vídeňském kongresu. Tenkrát připadlo Rakousko – Uhersku. Itálie se tak nechala zlákat vidinou krátkého konfliktu a územních zisků do největší války, kterou moderní historie do té doby znala.
Momentu překvapení však zcela vojáci Itálie nestačili využít a jejich postup zastavila hradba zdejších hor a bránící se vojáci mocnářství. Zde se fronta zasekla a o žádném dalším posunu v rámci desítek kilometrů už nemůže být řeč. Jak vojáci na sebe v horách narazili, začaly se psát nejkrutější dějiny zdejší oblasti. Místa, která v těchto dnech projdeme, jsou nasáklá krví i našich pradědů! Místa nejtěžších bojů byla v oblastech Monte Piano, Lagazuoi, Drei Zinnen, Patternkoffeln nebo Cinque Torri, kam si uděláme túru dnes. Vidíte odtud ty majestátné věže? Otáže se Honza a ukáže směrem k bývalým italským pozicím. „Tam si dnes prohlídneme zbytky zákopů. Je dost možné, že najdete i nějaké náboje ještě z té doby. Sám jich doma několik mám. A kámoš zde našel dokonce i přilbu z první světové“, dodává.
„Náš děda tady taky válčil“ ozve se Alena a pár dalších přitaká. Pavla na tuto akci zase vyslala rodina, aby zde prozkoumal oblast, jejich předkovi osudnou a rekognoskoval tak terén pro rodinou návštěvu k uctění jeho památky.
„To je pravda“ pokračuje Honza…paradoxně se českoslovenští vojáci vyskytovali na obou stranách fronty. Na italské straně čeští legionáři a přeběhlíci z řad vojska Rakouskouherského proti těm, kteří ještě vlajku mocnářství museli nedobrovolně hájit.
Teď je tady krásný den a připadáte si jak v turistickém ráji, ale před sto lety jste byli v místech nejvýše položeného bojiště na světě vůbec! Představte si, že zde 2/3 všech vojáků zahynuli díky přírodním podmínkám nebo následkem podvýživy, vyčerpání, lavin, pádem do hlubin.“ 

celý článek si přečtěte zde

Tato reportáž vznikla na zájezdu Dolomity turisticky s CK Kudrna. Kdyby jste měli chuť něco podobného společně zažít, v termínu 7.9.2016 – 11.9.2016 zde budu v roli druhého průvodce.


 

Jan Haruda

Jan Haruda

Snažím se nacházet nové pohledy na obyčejné věci, k čemuž mi pomáhá jízda na kole, cestování, kreativní práce, inspirace lidmi, hudbou a literaturou. Zásadním učitelem mi byl děda, výtvarník Karel Haruda.
Jan Haruda

Latest posts by Jan Haruda (see all)

One thought to “Dobrodružství v Dolomitech”

  • Milan Sova

    Ta první světová je trochu nepřesná 😉 ale jinak dobrý 🙂

    Odpovědět

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *