Doba už pokročila a ačkoliv v práci začínám chystat celoroční katalog, většinu volného času teď věnuji dalším krůčkům realizace. Pro ty z vás, které zajímá pozadí příprav, mám další krátký, ryze praktický příspěvek.

1. Vyrobení pozvánky – proběhlo, většina z vás ji už doufám dostala.

2. Založení webu – prozatím se snažím držet alespoň jeden příspěvek za týden. Takže s jistou mírou nadsázky mohu napsat, že funguje.

3. Výroba prospektu – Ačkoliv jsem s už skrze přípravy dostal do fáze, že jsem přemýšlel, jak to udělat, abych jej dělat nemusel, stále doufám, že vám bude na výstavě k dispozici.

4. Výběr obrazů – proběhl vylučovací metodou. Vybral jsem napřed ty, které tam určitě chci. Přišlo mi to možná málo, tak jsem pro jistotu přidal ty, které považují jistým způsobem za důležité, ačkoliv vím, že jsou „divácky složitější“. Celkový rozměr vystavených prací bude přes 23 m2…

5. Ohlédnutí prostoru – což vyvolává otázku, jak se tam vše vleze, nebo zda nebude prostor prázdný. Na obhlídku galerie jsem vyrazil, ale skrze letní žár se v chládku minikino kavárny zapovídal, a prohlídku nestihl. Jistá dávka nervozity a improvizace by zkrátka neměla na žádné výstavě chybět. Jdu tomu vstříc!

6. Výroba, rámování a uchycení – výběr tiskárny je nejzásadnější! Já zvolil Happy Fish v Brně, protože mě zkrátka jejich nátisk přesvědčil, že své práci rozumí. Veškerá technická příprava na tisk z mé strany již proběhla, teď řežou desky, do kterých se budou realizace lepit a následně laminovat. Protože 90% děl bude nových, tak jsem přirozeně nervózní, jak to dopadne. Hlavně, zda jsem obrazy technicky dobře připravil.

7. Chystáme sbírku poezie v grafice – dnes jsem na tím strávil krásných 10 hodin, a už si dovolím tvrdit, že se to asi stihne. Aktualizace 8.9. – S Ochmou jsme se domluvili, že vydání publikace skrze časové možnosti posuneme na podzim 2015. 

8. Co tedy ještě zbývá? – V podstatě už nic moc…jen: vyzvednout obrazy a ujistit se, že vypadají dle mých představ, vymyslet popisky, udělat popisky, dát je k tisku, rozeslat oficiální pozvánku, udělat malý katalog, udělat infopanel „co tím chtěl básník říct“, minimálně litr až dva vína diskutovat s Ochmou nad úpravami publikace poezie v grafice, vše pak zapracovat, domluvit tiskárnu a cenu, rozbít další prasátko, dát k tisku, vyzvednout z tisku, totéž provézt s malým katalogem, zabalit a zavézt obrazy do galerie, poprosit blízké o přípravu občerstvení, sehnat dobré víno, domluvit hudbu, vyzvednout obrazy z loňska z míst kde jsou zapůjčeny a vzpomenout si, na co jsem ještě zapomněl. Pak se už jen smát a těšit se na viděnou.

Příprava výstavy, když se tím člověk neživí, je zkrátka časově náročnější a je třeba si vše dobře předem rozmyslet 🙂 Hlavně, proč to dělat!

Krásné dny

Jan Haruda

Jan Haruda

Snažím se nacházet nové pohledy na obyčejné věci, k čemuž mi pomáhá jízda na kole, cestování, kreativní práce, inspirace lidmi, hudbou a literaturou. Zásadním učitelem mi byl děda, výtvarník Karel Haruda.
Jan Haruda

Latest posts by Jan Haruda (see all)

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *