…žbluňk! Hladina se zavřela, zůstaly jen pravidelné kruhy na vodě. Potápíte se ke dnu ještě gravitační silou po skoku, klesáte níž, než se na milisekundu zastavíte, miska vah se obrátí a vás nese voda vzhůru se nadechnout…

Nejlepší je do toho skočit po hlavě! Čím déle bude člověk nad skokem – výstavou přemýšlet, tím méně se mu pak bude chtít realizovat. Na svém počátku není nikdy myšlenka stoprocentní a všem chvíli trvá se odhodlat, ale není nutné moc otálet. Pokud už je jednou tvůrce o svém díle přesvědčený, je třeba s tím vyjít ven! Vše ostatní už uzraje časem, toho se není třeba bát.

Jenže kam s „tím“ vyjít ven? Když je to výstava první, je to složitější. Uděláte si nějaký přehled vašich děl, se kterým pak obcházíte prostory, které by vám přišli dostatečně reprezentativní a přitom provozovatelé natolik otevření, aby je váš umělecký projev zaujal. Reference žádné nemáte. Když už máte alespoň nějakou výstavu za sebou, cesta je již snazší. To je ale hlavně díky zkušenostem.

O hloubce ponoru při skoku se každý začínající tvůrce musí nejlépe přesvědčit sám.

Jakmile je prostor sehnán a domluva na výstavě stvrzena, vyplavali jste a cítíte sílu nádechu přímo do plic..

Teď jste v tom až po uši a je třeba začít ještě více pracovat. Protože domluvený termín, je velkou událostí a motivace k tvorbě je přímo úměrná síle a kráse prostoru, který se vám podařilo domluvit.

Takže bouchla ve vás velká vlna motivace a vy začínáte tvořit znovu více a více!

I proto je termín výstavy dobré znát, alespoň půl roku dopředu! Dá vám čas se na ni připravit.

A kolikrát, je to čas nejvíce inspirativní, který je třeba využít…protože vy jste už do té vody skočili a plavete teď směrem na břeh…směrem za vernisáží!

Břeh je však stále daleko…ještě je třeba toho dost uplavat…

…ale to zase příště.

 

 

Jan Haruda

Jan Haruda

Snažím se nacházet nové pohledy na obyčejné věci, k čemuž mi pomáhá jízda na kole, cestování, kreativní práce, inspirace lidmi, hudbou a literaturou. Zásadním učitelem mi byl děda, výtvarník Karel Haruda.
Jan Haruda

Latest posts by Jan Haruda (see all)

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *