Předkládám zde jeden malý příběh z právě prožitých Vánoc.

Kdo někdy přišel o  blízkého člověka, asi ví sám. Chybí mi rozhovory s dědou a jejich absenci jsem asi nejvíce zaznamenal právě tyto Vánoce. Postrádal jsem jej hlavně jako kamaráda a moudrého člověka. Přesně mi chyběly ty rozmluvy, které nabíjí chutí do práce a optimismem. Procházel jsem se aťasem a prohlížel si vše, kam mi padl zrak. Obrazy, jejich detaily, knihy, paletu. Venku se mraky rozestoupily a vypadalo to, na pěkný západ slunce. Vylezl jsem na střechu nad ateliér, která byla pro mě místem nadhledu a inspirace a díval se v tichosti jak den odchází. Přál jsem si s dědou ještě promluvit.

štědrovečerní západ

Dalšího dne, na První svátek vánoční chodíme tradičně celý můj  život k babičce a dědečkovi. Letos jsem však doufal, že nepropadnu do nějaké sentimentální nostalgie. Přišel jsem dříve, než ostatní, abych ještě pomohl s přípravou. To se tak stalo a když jsme si udělali kafe, řekla babička: „Ještě tam jsou nějaké nevytříděné věci po dědovi, nechceš se na to mrknout?“

A já se mrkl a začal hned tušit, jak velký poklad se přede mnou otevírá. Staré celoživotní skicáky a zápisníky plné kreseb, črtů, poznámek…jako by jsem držel v ruce klíč, k novému světu plného doposud nevyřčených otázek a odpovědí.

Asi největší vánoční překvapení dalo příslib dalším dialogům, přemýšlení, inspiracím a snad možná i nějakým výstupům. Věci, které kolikrát viděl jen autor sám a to ještě několik desítek let zpět.

Otevírá se tak cesta do hlubin duše. Cesta do dalších vesmírů skrze životní pravdy, vnímané prozatím nejen skrze tóny a magii hudby.

To co při této cestě objevím, bych si nechtěl nechat jen pro sebe. Stejně jako tento malý příběh o jednom přání!

Ať se v novém roce splní i ta vaše…ať už jsou jakákoliv. Protože nic není nemožné!

 

skicáky Karla Harudy

 

Jan Haruda

Jan Haruda

Snažím se nacházet nové pohledy na obyčejné věci, k čemuž mi pomáhá jízda na kole, cestování, kreativní práce, inspirace lidmi, hudbou a literaturou. Zásadním učitelem mi byl děda, výtvarník Karel Haruda.
Jan Haruda

Latest posts by Jan Haruda (see all)

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *