Tip na výstavu

Na jedné lodi…

Malířka a absolventka bratislavské Vysoké školy výtvarných umění Hana Mikulenková nás od 19. listopadu v ostravské Mama Gallery přenese do tropického světa námořnických snů a vzpomínek.

Výstava s názvem „… to be in the same boat / …být na jedné lodi“, představí nejaktuálnější práce, ale také průřez dosavadní tvorbou. Zastoupeny budou zejména malby, kresby, grafiky a také výtvarně pojednané objekty s námořní tématikou.

Autorka se ve své tvorbě kontinuálně zabývá symbolem lodě a moře. Ty se v její práci objevují v mnoha vrstvách. Někdy je divák pozná na první pohled, jindy jsou skryty v divoké abstrakci a jejich význam nám dávají tušit jen barevné odstíny odkazující k dalekým plážím a azurovým tónům oceánu,“ říká o připravované výstavě Ján Gajdušek, který výstavu 19. listopadu v 18. hodin v ostravské MAMA Gallery zahájí.

MAMA_Gallery_Mikulenkova_pozvanka

Prostor galerie se na dobu výstavy promění v interiér zaoceánského korábu. Ten ve svých útrobách ukrývá hýřivě barevné obrazy, jako pohledy do vzpomínek v tropickém ráji. Hana Mikulenková ke svému vyjádření užívá bohatou symboliku spojenou s expresívní divoce gestickou pastózní malbu. Její obrazy v sobě nesou silný pozitivní náboj i moment tajemna.

Na této výstavě, která bude velmi obsáhlá kvůli dispozici galerie se soustředím na kompaktní prezentaci mých děl, pečlivě je s kurátorem vybíráme. Tématikou moře pro mě jakožto symbolu života, který v sobě skýtá veškeré polohy – od klidné hladiny až po bouřlivé vlny se věnuji již roky. V nejnovější sérii jsem se zaměřila na symbol papírové lodě, fascinuje mě  její křehkost a zároveň i možná dravost po vypuštění do divokých vod -zase se jedná o symboliku . Nabízím tak divákovi určité klíče k čtení mých obrazů,“ dodává autorka Hana Mikulenková.

Název výstavy upomíná ke známému rčení, že všichni plujeme na jedné lodi, která nás pomalu unáší životem vstříc neznámu. Autorka má k prostředí moře, lodí a tropických ostrovů silnou osobní vazbu. Toto u nás netradiční téma se pro ni stalo důležitým inspiračním zdrojem a dnes jsou tyto prvky obsaženy téměř v každé její práci. Vytvořila si tak svůj ojedinělý  zidealizovaný svět, skrz který diváky pouští do svých obrazů. Proto i ostravská Mama Gallery nyní nabídne návštěvníkům barvy, vůně a chuť tropů

Hana Mikulenková se narodila v roce 1985 ve Valašském Meziříčí, v roce 2011 absolvovala IV. ateliér u prof. Ivana Csudaia obor Malba a jiná média na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Během studií absolvovala zahraniční stáže na univerzitách v Soluni, Salvadoru a v Lisabonu.

Výstava potrvá do 14. ledna 2016, otevřeno je po – pá 10 -16 hod.
Mama Gallery naleznete na Poděbradově ulici 2738/16 v Ostravě.

více info:  Ing. Veronika Mahdalová

775 748921
galerie@mamacz.cz

 

Pár fotek z vernisáže…doporučuji však navštívit osobně! Stojí to za shlédnutí.

 

H_Mikulenkova_2

H_Miklulenkova_1

H_Mikulenkova_3

H_Mikulenkova_4

IMG_2672

Jan Haruda

Jan Haruda

Snažím se nacházet nové pohledy na obyčejné věci, k čemuž mi pomáhá jízda na kole, cestování, kreativní práce, inspirace lidmi, hudbou a literaturou. Zásadním učitelem mi byl děda, výtvarník Karel Haruda.
Jan Haruda

Latest posts by Jan Haruda (see all)

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *